Skip to navigation Skip to content Skip to footer
Emmanuel College Lions
#Goeclions

Composite Schedule

February 2020
Schedule for the month of February 2020
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
26
27
28
29
at Southern Wesleyan
5:30 PM

at Southern Wesleyan
7:30 PM
30
vs Queens College
7:00 pm
31
vs ETSU Track and Field 2020 Invitational

vs ETSU Track and Field 2020 Invitational

vs Albany St. (Ga.)
5:00 PM

vs Limestone
7:00 PM
1
vs Life/SCAD Shootout

at Seaton Hill Unviersity Quad
10:00 am

vs ETSU Track and Field 2020 Invitaional

vs ETSU Track and Field 2020 Invitational

at Queens (N.C.)
1:00 PM

vs Mount Olive
2:00 PM

at Queens (N.C.)
3:00 PM

vs Mount Olive
4:00 PM

vs Albany St. (Ga.)
4:00 PM
2
vs Life/SCAD Shootout

vs University of West Alabama
1:00 PM

vs University of West Alabama
5:00 PM
3
4
vs Newberry University
7:00 pm
5
at Anderson (S.C.)
3:00 PM

vs Southern Wesleyan
5:30 PM

vs Southern Wesleyan
7:30 PM
6
7


vs Cedarville
4:30 PM

at King (Tenn.)
7:00 PM
8
at Bearcat Open
9:00 am



vs Cedarville
12:00 PM

vs Catawba
1:00 PM

vs Pfeiffer
2:00 PM

at Chowan
2:00 PM

at Wofford
2:30 PM

at Wofford
2:30 PM

at Lees-McRae
3:00 PM

vs Catawba
3:00 PM

vs Lander
3:30 PM

at Chowan
4:00 PM
9
vs Mount Olive & Southeastern University Tri
1:00 pm

vs Lander
1:00 PM

at Furman
4:30 PM
10
vs Alabama Huntsville
TBA
11
at Lincoln Memorial University

at Lincoln Memorial University

vs Reinhardt
7:00 PM
12
at Liberty University
7:00 pm

at Lincoln Memorial University

at Lincoln Memorial University

vs Lander
1:30 PM

vs Lander
4:00 PM

vs King (Tenn.)
5:30 PM

vs Coker
6:00 PM

vs King (Tenn.)
7:30 PM
13
vs Conference Carolina Championships
9:00 a.m.

vs Conference Carolinas Championships
9:00 a.m.
14
vs Conference Carolina Championships
9:00 a.m.

vs Conference Carolinas Championships
9:00 a.m.

vs Embry-Riddle (FL)
1:00 PM

at Belmont Abbey
5:00 PM

at Belmont Abbey
7:00 PM
15
vs Hosier Classic

vs Conference Carolina Championships
9:00 a.m.

vs Conference Carolinas Championships
9:00 a.m.

at Belmont Abbey
1:00 PM

at USC Aiken
1:00 PM

vs Shorter
2:00 PM


at USC Aiken
3:00 PM

at Emory
3:00 PM


at Belmont Abbey
4:00 PM
16
vs Hosier Classic

at Coker College
2:00 pm

vs Conference Carolina Championships
9:00 a.m.

vs Conference Carolinas Championships
9:00 a.m.

at Augusta
1:00 PM

at Augusta
3:00 PM
17
18
at Shorter
TBA

vs Erskine
7:00 PM
19
vs Tusculum
2:00 PM

at Brevard
4:00 PM

vs Tusculum
4:00 PM

at Belmont Abbey
5:30 PM

at Belmont Abbey
7:30 PM
20
21
vs Lion Duals
6:00 pm

at USC Upstate
11:00 AM

vs Queens (N.C.)
@ Florence, S.C.
3:00 PM

at USC Upstate
3:00 PM

vs Southern Wesleyan
4:00 PM
22
vs Emmanuel Women's Open
9:00 am

vs Frostburg St.
@ Francis Marion
11:00 AM

vs Southern Wesleyan
12:00 PM

at Francis Marion
1:00 PM

at Georgia College
1:00 PM

vs Lincoln Memorial
2:00 PM

at Georgia College
2:00 PM

at Converse
2:00 PM

at Mars Hill
3:00 PM

vs Southern Wesleyan
3:00 PM
23
vs Conference Carolina Indoor Track and Field Championships

vs Conference Carolina Indoor Track and Field Championships

vs Frostburg St.
@ Francis Marion
10:00 AM
24
at Georgia Southwestern Invitational
25
at Georgia Southwestern Invitational

vs Southern Wesleyan
2:00 PM

vs Southern Wesleyan
2:00 PM

vs Anderson (S.C.)
3:00 PM


vs Lees-McRae
7:30 PM
26
vs North Greenville
7:00 PM
27
vs Clark Atlanta
2:00 PM

vs Clark Atlanta
4:00 PM
28
at North Greenville
3:00 PM

at North Greenville
3:30 PM
29
at NCAA Regional Tournament
9:00 am

vs Virginia-Wise
@ Lander University
11:00 AM

at North Greenville
12:00 PM

vs Young Harris
2:00 PM

vs UNC Asheville
2:00 PM

at North Greenville
3:00 PM

at Lander
3:00 PM